تعريف پروژه پايه‌اي‌ترين تعريف در مبحث کتاب است و از انجا که در تعريف طرح از واژه "مجموع پروژه ها" استفاده خواهد شد لذا ضروري است که قبل از پرداختن به تعاريف و مفاهيم مربوط به "طرح" اشاره‌اي به تعريف پروژه شود. طبق تعريف انيستيتو مديريت پروژه آمريکا پروژه مجموعه‌اي از فعاليت‌هاي موقتي است كه براي تحقق يک هدف مشخص و ايجاد يک محصول يا ارايه خدمات مشخص انجام مي‌پذيرد.بر اساس اين تعريف و طبق توضيحات PMI ويژگيهاي که يك پروژه را مي‌توان به اين شرح بيان كرد. اول اينکه پروژه يک کار منحصر به فرد، جديد و غير تکراري است. جديد بودن پروژه به اين مفهوم است که پروژه يک محصول منحصر به فرد با مشخصات فني تعيين شده دارد، هرچند ممکن است محصول پروژه مشابه محصولات پروژه‌هاي ديگر باشد.

پیکره ي دانش مدیریت پروژه (PMBOK® Guide) مرجـع جهاني دانـش حرفـه مدیریت  پروژه می باشد . این استاندارد که توسط مؤسسه مدیریت  پروژه(®PMI ) تدورین و منتشر می گردد، شناخته شـده ترین و پرکـاربردترین مرجـع مدیران، متخصصین، محققین و توسعه دهندگان حوزه مدیریت پـروژه در سراسر جهان می باشد. درحال حاضر نگارش ششم (نگارش سال 2017 ميلادي PMBOK® Sixth )کتاب پم باک به منزله آخرين نگارش، معتبر و قابل دسترسي ميباشد.

در ورکشاپ مديريت پروژه دانش و تجربه ، علم و عمل با هم در مي آميزند تا شرکت کنندگان از طريق کار تيمي و کارگاه هاي عملي، فرآيندها، ابزارها و تکنيک هاي مديريت يک پروژه شبيه سازي شده را گام به گام (از فاز آغازين تا اختتام پروژه ) تجربه کنند و در طول دوره ماژول هاي آموزشي استاندارد مديريت پروژه موسسه PMI را فرا بگيرند.اين برنامه آموزشي در طول شش روز برگزار مي گردد که شرکت کنندکان با يادگيري مباحث تئوري مديريت پروژه و بکارگيري آن در قالب 5 فاز (آغازين، برنامه ريزي، اجرا، مانيتور و کنترل و اتمام)، با تمامي مباحث مديريت پروژه به سادگي و بصورت کاملا کاربردي آشنا مي شوند.

 

 

علی فروزش، مدرس و مشاور در حوزه مديريت پروژه سازماني مي باشد.او جزء 70 نفر ارزياب و مشاور رسمي مدل OPM3 انجمن مديريت پروژه آمريکا در جهان مي باشد .او بيش از 12 سال سابقه کار در حوزه مديريت پروژه سازماني دارد و بيش از 7 سال است که بطور حرفه اي مشغول آموزش و مشاوره در اين حوزه مي باشد.علي فروزش داراي مدارک حرفه اي از جمله مشاوره و ارزيابي مدل بلوغ مديريت پروژه سازماني (PMI-OPM3cc)،مديريت حرفه اي پورتفوليو (PMI-PfMP)، مديريت پروژه حرفه اي (PMI-PMP)،مديريت پروژه چابک (PMI-ACP)،،مدرک مديريت سبد پروژه(Portfolio Manager) از شرکت IBM،مدرک حرفه اي در تحليل کسب و کار (PMI-PBA) می باشد. او بيش از 20 مقاله در کنفرانس هاي داخلي و خارجي ارائه نموده و تا کنون دو کتاب در حوزه مديريت پروژه سازماني منتشر کرده است.او به عنوان اولين و تنها ايراني موفق به برگزاري وب کنفرانس به زبان فارسي و انگليسي در کميته مديريت پروژه سازماني PMI CoP شده است.از ديگر فعاليتهاي آموزشي و علمي او مي توان به *تربيت بيش از 180 مدير حرفه اي پروژه (PMP) *تربيت بيش از 8 مدير حرفه اي طرح و برنامه (PgMP) *تربيت بيش از 2 مدير حرفه اي پورتفولیو (PfMP) و برگزاري بيش از 200 دوره آموزشي مديريت پروژه سازماني اشاره نمود.جهت اطلاعات بیشتر به سایت رسمی علی فروزش مراجعه نمایید.   

SohrabKoohzaeeسهراب کوهزایی کارشناس مکانیک و کارشناس ارشد مدیریت اجرایی است .او بیش از 15 سال سابقه حرفه ای در صنایع نفت ، گاز و پتروشیمیدارد و دارای مدرک مدیریت پروژه حرفه ای(PMP) از انجمن مدیریت پروژه امریکاست .همچنین او همواره سعی نموده است در دوره های آموزشی خود، مباحث تئوری و عملی را بطور کامل تلفیق نموده تا مخاطبین با حداکثر رضایت مندی و یادگیری از دوره های او یاد کنند.