مهندس علی فروزش با افتخار پذیرفته شدن آقای مهندس مازیار اسکندری در آزمون PgMP مورخه 10 فوریه 2014 را به اطلاع جامعه مدیریت پروژه کشور رسانیده و این مهم را به وی تبریک می گویند

 

"جناب آقای مهندس فروزش
با سلام،
ضمن عرض تشكر و أعلام قبولي در آزمون مديريت طرح‎،احتراما از زحمات حضرتعالي در دوره آمادگی آزمون مديريت طرح سپاسگزارم.
ارادتمند،اسكندري "
****************************************************************************************
" جناب آقای مهندس اسکندری، مدیریت محترم عامل شرکت بیزکس (دفتر مدیریت پروژه همراه اول)
با سلام،
با تشکر از نامه حضرتعالی، از شنیدن خبر قبولی شما بسیار مسرور شدم و صمیمانه این موفقیت را به شما، همکاران محترمتان و سازمان محترم همراه اول تبریک عرض می کنم و از خداوند متعال خواستارم موفقیت روز افزون برای شما می باشم .
با تشکر
علی فروزش "

دفتر مدیریت طرح در واقع یک مرکز عملیات می باشد که نه تنها نظارت و پشتبانی پروژه ها را از شروع تا پایان بر عهده دارد بلکه نقش مهمی را در بهبود ظرفیتهای مدیریت پروژه پروژه سازمان برعهده دارد. مدل مناسب برای دفتر مدیریت پروژه کاملا وابسته به نیاز سازمان و توانایی پشتیبانی از آن می باشد.پس از بازنگری نقش دفتر مدیریت پروژه در محیط کسب و کار و پروژه، ما می توانیم ببینیم که نیاز به دفتر مدیریت طرح با آیتم های ذیل ترکیب شده است:

*نتیجه چندین پروژه بر حسب نیازهای رقباء برای منابع (افراد، فضاء، زیر ساخت، و غیره) محدود شده.بدون وجود مرکز سازماندهی مثل دفتر مدیریت طرح، نمی شود به سادگی بهترین پروژه ها را جهت تخصیص منابع به آنها مشخص نمود.

شرکت اینتل یک هدف استراتژیک را برای همگرا کردن محاسبات تکنولوژی ارتباطات بی سیم به یک محصول مجزا، شناسایی نمود. راهکار های قبلی شامل ریز پردازنده ها برای هماهنگ کردن محاسبات و اجزای جدا از هم برای ارتباط بدون سیم برای نوت بوک ها بود. استراتژی اینتل به این تکنولوژی برای همگرا کردن اهداف تکنولوژی که شامل خانواده جدید ریز پردازنده ها با ترکیب 2 تکنولوژی می باشد تحقق بخشید. در حال حاضر همه می داند که نتیجه آن محصول، خانواده ریز پردازنده های "سنترینو" می باشد.

اسفند 92 براي اولين بار در ايران، تنها دوره مديريت طرح و آمادگي آزمون PgMP با مدرك تحت اعتبار PMI برگزار مي شود!اين برنامه آموزشي تنها برنامه آموزشي ثبت شده در موسسه مديريت پروژه (PMI) به زبان فارسي مي باشد كه در ايران برگزار مي گردد.این کارگاه آموزشی، ویژه مدیران میانی و ارشدی است که درگیر مدیریت همزمان چندین پروژه و در تلاش برای اداره اولویتهای پروژه ها، تخصص و تسهیم منابع میان آنها و حل مشکلات و چالشهای کلان سازمانهای پروژه محور می باشند . کارگاه عملی مدیریت طرح و برنامه، کارگاهی تعاملی در جهت بکارگیری عملی ابزارها و فرآیندهای مدیریت طرح و برنامه می باشد که بر خلاف بسیاری از گزینهای آموزشی رایج، توسعه و بهبود مهارتهای رهبری و مدیریتی شرکت کنندگان را هدف قرار داده است . 

برنامه مدیریت مالی طرح جزئی از برنامه مدیریت طرح (Program Management Plan) و مستندات تمام جنبه های مالی طرح (مایلستونها و زمانبندی سرمایه گذاری، بودجه اولیه، زمانبندی و پرداختهای قرارداد، مکانیزمها و فعالیتهای گزارش گیری مالی و شاخص های مالی) می باشد.برنامه مدیریت طرح، چارچوب مالی طرح را توسعه می دهد و آیتمهای مدیریت مانند زخیره ریسکها، مشکلات نقدینگی بلقوه، نرخ تغییرات تورم، افزایش و یا کاهش نرخ بها را شرح می دهد.برای طرح هایی که بصورت داخلی تامین  و یا از طریق  بازگشت ارزش، وامهای بانکی و یا فروش اوراق قرضه تامین مالی شده اند، می بایست مدیر طرح قدمت فراوانی در زمانبندی پرداخت قراردادها، تورم، فاکتورهای فوق الذکر و سایر فاکتورهای محیطی داشته باشد. 

تخمین هزینه طرح در طول اجرای طرح صورت می گیرد.تخمین اولیه هزینه در فاز تعریف طرح (The Program Definition Phase) جهت توجیه اجرای طرح برای سازمان انجام می گیرد.این تخمین اولیه، به تصمیم گیری های مالی در جهت مشخص نمودن سرمایه مورد نیاز در طرح کمک می کند.خیلی از سازمانها از فرآیند ردیف بودجه بوسیله تصمیمان حرکت و عدم حرکت (Go/No-Go)در هر مرحله از طرح. آنها با کلیت طرح موافق هستند و بودجه را برای مرحبه بعد در هر مایلستون نظارتی تخصیص می دهند.وزن و احتمال دو پایه اصلی هستند که ممکن است بر اساس ریسک و پیچیدگی کار انجام شده برای هدایت فاکتورهای مناسب جهت تخمین بکار برده شود .این فاکتورها برای تعیین رنج بلقوه هزینه های طرح مورد استفاده قرار می گیرند. 

مادامی که برنامه ها با چندین پروژه تعریف می شوند، بودجه های طرح می بایست شامل هزینه های هریک از پروژه ها مانند هزینه ها برای منابع جهت مدیریت خود طرح باشد.به محضی که طرح سرمایه اولیه را دریافت کرد و شروع به پرداخت هزینه ها نمود، تلاش های مالی به سمت پیگیری، مونیتورینگ و کنترل هزینه ها و سرمایه های طرح حرکت می کند.مسئولیت این کار بر عهده مدیر طرح و کمیته نظارت بر طرح می باشد.منیتور نمودن سرمایه های طرح و کنترل هزینه های طرح درون بودجه، موضوعی بسیار حیاتی برای مطمئن شدن از اینکه طرح اهداف مالی را مد نظر سازمان را پوشش دهد.فعالیتهای مدیریت مالی عموما شامل موارد ذیل می باشد :

تعاریف و واژگان در سطح طرح بسیار شبیه به فرآیندها در سطح پروژه می باشد.اما، فرآیندهای پشتیبان مدیریت طرح ملاحضات کلانتری مد نظر دارند. در حالی که آنها ممکن است از اطلاعات سطح اجزاء استفاده نماید. این فعالیتهای درون فرآیند معمولا اطلاعات را برای بازخورد از منظر طرح، یکپارچه سازی می نماید.فرآیندهای پشتیبان سطح طرح امکان یک روش سیستماتیک با هدف تحویل مزایای طرح را  ایجاد می نماید.مانند فرآیندهای پشتبان مدیریت پروژه، فرایندهای پشتبان مدیریت طرح نیاز هدایت شدن در گروه های عملیاتی در سازمان دارند- اما در زمینه های گسترده تر.  

طرح ها با هدف تحویل مزایای، بوسیله توسعه ظرفیتهای جدید و یا بالا بردن ظرفیتهای جاری در حال اجرا هستند . برای تحقق این هدف،مدیران طرح، اجزاء طرح (شامل زیر طرحها، پروژه ها و سایر کارها) را با هدف تحویل مزایای، مدیریت و یکپارچه می نمایند. طرح ها مانند پروژه ها،مزایای آنها تعریف،تحویل و تمام می شوند .جزئیات این تلاشها بستگی به نوع طرح دارد.طرح ها معمولا وقتی شروع می شوند که بودجه آن پذیرفته و یا مدیر طرح مشخص شده باشد.اصولا ملاحضاتی (همراستایی استراتژی طرح و نظارت بر طرح) قبل از تعریف و پذیرش طرح وجود دارد.در طی فاز تحویل طرح (Program Delivery)،اجزاء تعریف ،برنامه ریزی،انجام و مزایای آنها تحویل می شوند . 

سازمانها چندین طرح و یا طرح های بزرگ و پیچیده را با هدف اطمینان حاصل نمودن از  حرفه ای گری و سازگاری سطح بالا در مدیریت طرح هایشان بوسیله دفتر مدیریت طرح به عنوان مرکز تعالی (Center of Excellence)متمرکز در مدیریت طرح، را پیگیری می کنند.در سازمانهای کوچک، عملیاتهای دفتر مدیریت طرح ممکن است بصورت دفتر متمرکز با مسئولیت استقرار مرکز تعالی نباشد.بجای آن، مسئولیتها برای نگهداری سطح مناسبی از تعالی ، به مدیر خاصی که تجربه مناسب درباره راهکارهای مدیرت طرح یا مستقیما به مدیران طرح که مسئولیت نظارت بر طرح های سازمانها را دارند، واگذار می گردد.دفتر مدیریت طرح در واقع ارائه دهنده تجربیات حرفه ای و حمایت مناسب سازمانی "مرکز تعالی"در مدیریت طرح بوسیله آموزش های مناسب افراد و پذیرش راهکارهای بکاربرده شده مدیریت طرح درون مفاهیم میزبانی سازمان می باشد.